TEA kursuse Mõisamaa moodul

17.-20. septembril toimus Väikese Jalajälje kogukonnas Mõisamaal järjekordne TEA kursuse moodul.

Kui koroonast tulenev hullumeelsus poleks saabunud, oleks tegu olnud viimase mooduliga. Nüüd aga jäi nii, et tegemist oli eelviimase kokkusaamisega ja pingeline eksamisess lükkub edasi oktoobri keskpaika.

17. septembri lõunaks saabusime ühe selleaastase kursuslase maakoju Türile, kus me tutvusime tema tegemiste, maa ja looga. Sealt edasi põrutasime Mõisamaale, kus koos veedetud nädalavahetuse fookuses olid sotsiaalne aspekt ja permakultuur ning neile kõrvale sai veidi majandust haugata.

Majanduse osa oli uhke. Väisasime TEA kursuse majanduse aspekti juhendaja Riinu Lepa uut kodu ja Paeküla mõisamaja, millest viimasele hakkasime genereerima põnevaid sotsiaalse ettevõtte ideid.

Paeküla mõis on oma veidruse ja nõukaaja hõngulise ümberehituse tõttu põnev koht. Ta ei näe välja nagu mõis, vaid nagu mõne tsehhi puhkebaas (mida ta nõukaajal oligi), aga see pole selle koha miinuseks. Mingil põhjusel annab see hoopis kogu selle koha võlule midagi olulist juurde.

Seal me siis jalutasimegi- maja sees ja väljas, ning unistasime, mida annaks selle koha taaselustamiseks teha. Kas teha sellest kino-kohvik-kontserdimaja või hoopis eriskummaline näitusehoone, äkki veider kogemusteater… Ideid oli mitmeid ja need inspireerisid meid veel ka järgnevatel päevadel.

Niimoodi majandust õppides võiks see olla huvitav isegi väga ettevõtluse kauge inimese jaoks.

Sotsiaalse aspekti erinevaid külgi vaadeldi ja prooviti selga juba Mõisamaal ja permakultuuri õpingud möödusid suuresti aiamaal.

Pole kahtlustki, et sotsiaalne aspekt on see, mis alati peale läheb. On ju väga huvitav teada, kuidas meie ise toimime ja mil moel meie sisemised protsessid mõjutavad meie kogu elu. Kuidas luua ja hoida suhteid headena ning kuidas tulla kogukonnas toime suhete rohkuse ja võimsusega.

Permakultuur oli paljude meie kursuslaste jaoks just see teema, mille pärast nad olid õppima tulnud. Selle pärast osutusid muidugi ka Liina ja Meriliga veedetud tunnid slaidide ees ja aiamaal väga põnevaks ja inspireerivaks.

Jääme põnevusega ootama veel viimast moodulit Lilleorus, Viimsis ja Saaremaal.

Fotod: Evelyn Valtin

Menüü