Gaia Akadeemia ühistarkuse meistriklassis saad kogeda ja õppida mitmete koosloomel põhinevate grupitöö meetodite – ringi, avatud ruumi, draakoniunistamise ja sotsiokraatia – toimimist ja aluseid. Meistriklassi juhendab 20-aastase kogemusega praktik Toomas Trapido.
Meistriklass on mõeldud inimestele, kes soovivad nende meetoditega lähemalt tutvuda ning ühistarkust oma organisatsioonis kasutada. Kahe päeva jooksul saab iga osaleja praktilise kogemuse 1-2 grupitöö osa läbiviimisest ning juhised oma organisatsioonis kasutamiseks. Käsitlevate meetodite kirjeldus asub allpool.
Lisainfo:
info@gaiaakadeemia.ee
55570010 (Toomas Trapido)
Toomas Trapido
Olin Eestimaa Looduse Fondi tegevjuht, kui 2003.a. veebruaris tuli meie kutsel Tartusse ameeriklane Harrison Owen, kes õpetas nelja päeva jooksul avatud ruumi meetodit. Julgen öelda, et need neli päeva ja see meetod tegid mu ära ja kui see ei olnud armumine esimesest silmapilgust, siis vähemalt esimese päeva lõpuks oli tekkinud suhe, mis kestab tänaseni. Avatud ruum ei ole lihtsalt meetod, vaid terve maailmavaade ja eluviis, kus on koos miljonid aastad mil me ringis lugusid rääkisime ja tänapäev. Avatud ruum on eelduste loomine parima võimaliku tulemuse tekkeks konkreetsete inimestega konkreetses ajas.
Avatud ruumi meetod tekitas minus tohutu huvi grupiprotsesside, meeskonnatöö, ruumiloomise – heal lapsel mitu nime – vastu. Õppisin sügavuti tundma ringi meetodit, mis oma lihtsuse juures on samas kogu sedalaadi koosolemise ja koostöö alus. Mind vaimustas draakoniunistamine ehk väga heas ja elavas energias projektide ellukutsumine ning elluviimine. Sotsiokraatia kui otsustamisviis ja organisatsiooni mudel, mis põhineb jällegi ringidel.
Usun, et sellised koostöö ja koosloomise meetodid on eluliselt vajalikud just praegu, ajal mil senine maailm on justkui liigestest lahti, üksiku kangelase aeg on justkui läbi saamas ning edasiviivad algatused sünnivad läbi ühise unistamise ja koostegemise.
Ühistarkusel põhinevad rühmatöö meetodid
Ringi meetod
Ringi meetodi (ingl k the circle, circle way, council) aluseks on jutupulga ring, kus kasutatakse pulka või muud eset, mis saab olla ainult ühe inimese käes, kellel on sõnaõigus ja teiste tähelepanu. Vt põhjalikumat kirjeldust eraldi dokumendis või siin.
Avatud ruumi meetod
Avatud ruumi meetod (ingl k Open Space Technology) on Harrison Oweni välja töötatud formaat, mis sobib väga hästi organisatsioonide, kogukondade, aga ka erinevatel seisukohtadel olevate osapoolte kokkutoomiseks eesmärgiga leida ühiselt ideid ja nende elluviijaid ühiseks edasiminekuks. Avatud ruum põhineb osalejate kirel ja vastutusel. Avatud ruum on väga tõhus meetod grupist ühistarkuse esiletoomiseks heas meeleolus ja suhteliselt lühikese aja jooksul.
Vaata lähemalt siit.
Draakoniunistamine
Draakoniunistamine (ingl k dragon dreaming) on austraallase John Crofti poolt ellu kutsutud meetod kogukondlike projektide loomiseks ja edukaks ellu viimiseks. See põhineb nii Austraalia põlisrahvaste maailmavaate kui lääne teaduse sünteesil. Draakoniunistamine jagab projekti neljaks etapiks: unistamine, planeerimine, teostamine ja tähistamine. Draakoniunistamises on tähtsal kohal loovus, mängulisus ja tunnetus, mis aitavad ka keerulisi üleandeid ja olukordi loovalt lahendada ning heas meeleolus seatud eesmärgi poole liikuda.
Vaata lähemalt siit.
Sotsiokraatia
Sotsiokraatia (ingl k sociocracy) on ühistarkusel põhinev organisatsiooni juhtimise ja otsuste tegemise meetod. Sotsiokraatia olulisteks osadeks on suure iseseisvusega funktsionaalsed ringid (töörühmad), mis on sidestatud teiste ringidega. Otsustamine toimub nõusoleku meetodil. Sotsiokraatia edasiarendus on Holakraatia (holacracy).
Vaata lähemalt siit.
Ühistarkusest veel: https://gaiaakadeemia.ee/uhistarkusega-juhtimine/