Sügavad muutused ja uued perspektiivid
Rahvusvaheline kursus 8.–13. juulil 2025 Kuressaares

Süvitsi muutuvast haridusest ja majandusest
Elame ajas, mis on üha enam “liigestest lahti”, kus senised lood ja pidepunktid ei aita meil enam maailma mõista, pikemaid plaane teha ja kohati ka igapäevaselt tegutseda. Siiski on oluline meeles pidada, et selline aeg ei too kaasa ainult ohte ja teadmatust, vaid ka võimalusi. Loodusest metafoori laenates võib seda inimkonna arenguperioodi võrrelda rööviku muutumisega valmikuks ehk liblikaks, mille käivitavad kookonis olevad imaginaal- ehk kujutlusrakud, milles on sõna otseses mõttes peidus kujutlus tuleviku kehast.
Kursusel sukeldume põhjalikult kahte tänase maailma alustalasse – haridusse ja majandusse –, et uurida juba käimasolevate muutuste olemust ning kuidas me saaksime tuvastada ja aktiveerida nende süsteemide „kujutlusrakud“.
Haridusmaailmas toimub sügav muutus. Seni on haridussüsteem peegeldanud ja kinnistanud valitseva maailmavaate põhiväärtusi ning selle keskseks eesmärgiks on olnud globaalse ja kasvupõhise majanduse teenimine. Samal ajal mõõdetakse majanduse tervist ainuüksi sisemajanduse kogutoodangu (SKT) abil, milles kultuurilised ja inimlikud väärtused ei kajastu.
Kuid domineeriva paradigma alused on kõikumas. Me elame, nagu ütleb Zachary Stein, „maailmadevahelises maailmas“, kus varasemad struktuurid ja narratiivid on hääbumas ning uued alles sündimas. Meil on au elada selles üleminekuajas ning meid kutsutakse looma täiesti uusi sotsiaalse korralduse vorme. Meie ees seisab väljakutse kujundada haridus- ja majandusvormid, mis vastavad 21. sajandi vajadustele, ning leida teed nende visioonide elluviimiseks.
Selle suunas on juba märkimisväärne liikumine. Neuroteaduse ja sotsiaalpsühholoogia uuringud lükkavad üha enam ümber traditsioonilise arusaama vaimu, keha ja emotsioonide eraldatusest ning rõhutavad hariduse tähtsust, mis arendab ühtmoodi nii pead, südant kui ka käsi. Samal ajal seatakse üha enam kahtluse alla homo economicus’e kontseptsioon, mille keskmes on individualistlik ja konkurentsikeskne inimene. Komplekssuse ja süsteemiteooria uuringud osutavad koostöö ja sümbioosi kesksele rollile inimkonna evolutsioonis.
Lühidalt öeldes on juba käimas revolutsioon selles, kuidas me mõistame holistilist ehk inimesest kui tervikust lähtuvat haridust ning kogukondade ja looduse taastamisele suunatud majandust.
See kursus annab ülevaate värsketest mõtetest ja eksperimentidest hariduse ja majanduse uute vormide osas, tuues kokku oma ala teerajajad. Kursus ei ole pelgalt loengute sari, kus „kuulutatakse“ uut tõde, vaid meie eesmärgiks on luua elav õppimiskogukond, kus edasine teerada ilmutab end seda mööda kõndima hakates.

Kursuse eesmärgid:
- Uurida praeguses ajas toimuva paradigmamuutuse filosoofilist konteksti
- Tutvustada tipptasemel pedagoogilisi praktikaid, andes osalejatele võimaluse katsetada uusi osalevaid ja inimest kui tervikut kaasavaid (whole person pedagogy) õppimisviise klassiruumis ja väljaspool seda
- Kaardistada jätkusuutliku ja taastava majanduse kujunemistrende nii kohalikul kui globaalsel tasandil
- Panustada Schumacher College’i muutumisprotsessi, mille ühe väljundina näeme Gaia Akadeemiat ja Pöide Hariduskeskust
Kursus on mõeldud kõigile, kes:
- soovivad mõista laiemat pilti ühiskondlikest muutustest
- juba töötavad formaalses või mitteformaalses haridussüsteemis või soovivad hariduse valdkonnas tegutsema hakata
- tegutsevad õpetaja, koolitaja või sisuloojana mistahes valdkonnas
- loovad inimkesksemat ja taastavat majandust
- soovivad osaleda rahvusvahelises arutelus 21. sajandi vajadustele vastava õppekava ja pedagoogika teemadel
Inspireeritud Schumacher College’ist ja „Pea, süda, käed“ pedagoogikast
Nädala ülesehitus järgib 33 aastat tegutsenud ning holistise teaduse ja pedagoogika ühe lipulaeva Schumacher College’i teedrajavaid praktikaid, sh inimest kui tervikut arvestavat “Pea, süda, käed” õppimist ning annab osalejatele rohkelt võimalusi koostööks nii klassiruumis kui väljaspool seda ja kogeda loodust õpetajana.
Kursus toimub inglise keeles, eestikeelse tõlkega

Jonathan Dawson
Schumacher College’i taastava majanduse magistriprogrammi kaaslooja, transformatiivse õppimise praktik ja ülemaailmse ökokülade võrgustiku (Global Ecovillage Network) endine president

Riinu Lepa
Uue majanduse uurija ja eestkõneleja

Toomas Trapido
Tervikliku mõtte-ja eluviisi edendaja, õpetaja ja Gaia Akadeemia kaaslooja

Kursuse info
Kuupäevad: 8.–13. juuli – täisprogramm, mis hõlmab nii transformatiivset haridust kui taastavat majandust
-> 8.–10. juuli – keskendutakse transformatiivsele haridusele
-> 11.–13. juuli – keskendutakse taastavale majandusele
Soovitame osaleda kogu programmis, kuna hariduse ja majanduse teemad on omavahel põimunud ning kursus avaldab suurimat mõju tervikuna. Kui kogu kursusel osalemine pole võimalik, saab valida kas hariduse või majanduse fookuse.
Toimumiskoht: Kuressaares, peamiselt Saaremaa Gümnaasiumi ruumides, aga ka teistes kaunites paikades Kuressaares ja ühel päeval Pöide piirkonnas.
Osavõtutasu: Soovitame valida summa, mis tundub teile sobilik sõltuvalt teie olukorrast.
NB! Osavõtutasu sisaldab lõuna- ja õhtusööke, kuid mitte majutust ega hommikusööke.
-> Terve programm: 450–700 eurot
-> Üks osa kursusest: 250–400 eurot
Majutus: Aitame soovi korral leida sobiva majutuse, kui oled registreerunud. Kuressaares on palju majutusvõimalusi erinevates asukohtades ja hinnaklassides.
Registreerimine
Kontakt ja korraldajad
Lisainfo: Toomas Trapido, Gaia Akadeemia, toomas@gaiaakadeemia.ee, 55570010.
Kursuse korraldavad Gaia Akadeemia ja vastloodud Pöide Hariduskeskus, mis pakuvad laia valikut kursusi erinevates valdkondades, alates holistilisest teadusest ja jätkusuutlikust eluviisist kuni kogukonna arendamise ja ühistarkusega juhtimiseni. Gaia Akadeemia on osa ülemaailmsest Gaia hariduse võrgustikust.
Kursust toetab ja inspireerib Schumacher College ning sellest välja kasvanud Schumacher Wild – valdkondadevahelise ja transformatiivse hariduse ning teaduse julge eksperiment.



