Sügav metsateemaline kursus Bernd Neugebaueriga

Suvise ökokogukondade konverentsi üks erakordsemaid külalisi tuleb taas Eestisse, et nelja päevasel kursusel jagada, kuidas luua ja majandada metsa ning kujundada inimese ja looduse sünergia. 22-25. novembril Lilleoru koolituskeskuses toimuva kursuse keskne eesmärk on õppida nägema metsa puude vahel, et ehitada üles inimese uus suhe metsaga selle vardja ja tervendajana.

Chan Ká Vergel mahefarm ja koolituskeskus Yucatani poolsaarel

Bernd Neugebauer on metsanduse ekspert ja ainuke inimene maailmas, kel on õnnestunud taastada küps vihmametsa kooslus maha raiutud metsa asemel Yucatani poolsaarel. Olgu öeldud, et ökoloogid ennustasid, et sellise koosluse taastumine üksnes looduslike mehhanismide abil võtab 600 aastat.

Me võime istutada puid, aga mets on midagi enamat kui selles olevate puude summa. See on omalaadne struktuur ja olend – intelligentne, suhtlusaldis ja dünaamiline. Enne puude istutamist on esmalt vaja metsast unistada, väljendada ja tunnetada. Enne metsa loomist on meil endil vaja olla mets,” sõnab Neugebauer.

Teemad, mida kursusel kaetakse:
– Inimaju ja mets
– Mis on mets? / Kui me ise oleksime mets
– Teaduslik taust / Silvi-kultuur vs metsandus
– Mets ja ühiskond / Metsamajandus / Metsapoliitika / Mets kui elatusallikas
– Trees for People tegelikkuse loomine / Enda kogukonnametsa projekti disainimine
– Jätkusuutlikud puidust ehitamise tehnoloogiad

Metsanduses doktorikraadi omav Bernd on tohutu kogemusepagasiga jätkusuutliku metsanduse ekspert. Viie põlvkonna jooksul on Berndi perekond istutanud ainuüksi Saksamaal rohkem kui 3 triljonit puud. Tema perekonnal oli üldse suur roll selles, et Saksamaa suutis pärast kahte laastavat sõda nii kiiresti oma metsad taastada. 1992. aastal kinnitas ta oma juured Yucatáni poolsaarel, kus ta teinud palju aastaid koostööd maiadega nende põlise kultuuri ning traditsiooniliste töövõtete uurimiseks ja taaselustamiseks, vahendades seda ka noorematele põlvkondadele.

Oma pikaajalist metsanduse alast tööd kirjeldab Neugebauer järgnevalt: “Me tegeleme tõelise metsa loomisega – juhendame, juhime, toetame ja lähme kaasa protsessiga millel on oma loomus, aga mis on väga lähedane meile, sarnane sellele kes me ise oleme. Metsa loomine algab tegelikult küsimusest, kuidas kujundada meid ümbritsevaid süsteeme nii, et need toetaks ka inimese vaimset arengut, kuidas kujundada sotsiaalseid mustreid, milline peab olema kogukonna struktuur. Me uurime ka, millised on sobivad metsanduse ja metsaviljeluse tehnoloogiad. Meie siht on tegelik jätkusuutlikkus: kohalike ressursside kasutamisele külluse ja elurikkuse loomiseks.”

Rohkem infot kursuse kohta leiad siit: https://www.lilleoru.ee/et/inimene/bernd-neugebauer-mets-22-25-november-2018

 

 

Menüü