Gaia Akadeemia

Gaia Akadeemia

Gaia Akadeemia lähtub rahvusvahelisest Gaia Hariduse õppekavast, mille märksõnadeks on terviklik elukäsitlus ja kogemuslikkus.

Gaia Akadeemia alustab jõulukuul pärimusteemalise õhtuloengute sarjaga

Gaia Akadeemia koostöös Põlistarkuste ja Rahvaravi Kooliga alustab detsembrikuus uue õhtuloengute sarjaga “Maarahva põlised tarkused”, mis püüab tuua mõned ammuunustatud oskused, väge andvad teadmised, esivanemate tarkused tänasesse päeva.

Aina enam on levinud trend, et otsime suuri tarkuseid ja imesid kusagilt kaugete kultuuride varasalvest, unustades, et meie endi traditsioonid ja eluviis on olnud täis imetabaseid teadmisi, maagiat ja väge. Traditsiooniliselt saadeti kogu eluring mööda kooskülas looduse ja looduga ning päevad olid täis teadlikke tegevusi, et luua tervist, küllust, rõõmu ja jõukust igasse järgnevasse hetke.

Sarja avaloenguks on jõulukuule sobivalt “Talvepühade taiad” armastatud hiietarga ja Gaia Akadeemia lektori Ahto Kaasikuga. Pühapaikade ja rahvapärimuse uurija ja hoidja Ahto Kaasik kõneleb talvepühade mõttest ning sellest, milliseid tegevusi ja taigasid oleks hea jõulude ja teiste talviste tähtpäevade paiku ette võtta. Põlised tavad aitavad sel ajal oma meelt ja keha tervena hoida ning toovad koju pühaderahu. Ahto sõnab: “Peagi on saabumas jõulud, mis on aasta ilusaim püha, teisalt aga üks pingelsiemaid aegu. Seepärast tasub enne pühi korraks aeg maha võtta ja vaadata esivanemate tarkusekaevu.” Ahto oskab pajatada sellest, millised olid jõulutavad ja jõulude mõte enne kristliku kultuuri siiakanti jõudmist, miks just seda päikese pesas olemise aega nii väga hoiti ja hinnati ning mis on loodusrütmis elamise sügavus.

“Maarahva põlised tarkused” sari hakkab toimuma igakuiselt kahetunnise loengu-töötoana, erinevate põnevate meie põlistarkuste teadjate, uurijate, praktikute ja tarkade osalusel.

Esimene õhtuloeng toimub 12. detsembril algusega kell 18.30. Kadriorus, Gaia koolis. Rohkem infot leiad: https://www.facebook.com/events/849319255236342/

 

Päisefoto: Autor Ivar Leidus, Tuhala nõiakaev “keemas” (2013), Commons.wikipedia.org

 

Comments are closed.