Gaia Akadeemia

Gaia Akadeemia

Gaia Akadeemia lähtub rahvusvahelisest Gaia Hariduse õppekavast, mille märksõnadeks on terviklik elukäsitlus ja kogemuslikkus.

Gaia Akadeemia esimene lend sai kätte tunnistused ja tunnustuse

 

14494661_1830360857209186_1440701902102979765_nÜks ilus koosloomise ring on Gaia Akadeemias sügise saabumisega täis saanud ja uus võib alata. Esimene lend sai tervikliku elu aluste kursuse eduka läbimise järel kätte tunnistused – rahvusvahelised Ecovillage Design Education ehk EDE sertifikaadid. Sertifikaat tunnistab, et on läbitud rahvusvahelise Gaia Hariduse õppekava järgi tehtav põhikoolitus, mis hõlmab endas praktilisi oskusi tänase muutuste ajajärguga kohanemiseks ning toimetulekuks.

Tagasi Rabavale

Tervikliku elu aluste kursuse viimasel sessioonil kohtusid Gaia akadeemikud juba tuttavas Rabava matkakodus, kus nende ühine õpiteekond aasta eest alguse sai. Reede pärastlõunane kogunemine algas metsamatkaga sügaval Kõrvemaal, mis kulmineerus lõkkel valminud ühiselt improviseeritud pajaroaga. Seejärel seati ennast sisse hubases matkamajas – oli aeg eksami ettekanneteks, et möödunud õppeaasta osas kokkuvõtteid ja tagasivaateid teha. Kahepäevasele eksamimaratonile järgnes laupäeva õhtul igati väljateenitud autasuna lõõgastav saun ja tants ning enne pühapäevast ärasõitu ja tavailma sukeldumist, aidati kiirtalgute korras võõrustaja pererahva talvised küttepuud riita laduda.

14449019_10154469726169870_2600150456718374673_n

Igatipidi teistmoodi eksam

Nagu Gaia Akadeemiale kohane räägitakse ja arutatakse kõiki asju ringis istudes ning samasugune (Gaialik) lähenemine kehtib ka eksamite puhul. Ringil pole algust ega lõppu, samuti puuduvad seal hierarhiad. Kõik ringi liikmed on võrdsed ja kui üks räägib, siis teised kuulavad. Ring aitab luua ja hoida toetavat ning turvalist ruumi, kus saab teistega avatult “maskid maas” tingimustes jagada. Igaühel oli täielik vabadus valida endale sobiv järjekord ja viis eksami ette kandmiseks – oli selleks siis loo jutustamine, regilaul, pillimäng vm tegevus. Ettekande lähtepunktiks oli püstitatud kolm küsimust, millele akadeemikud viieteist minuti vältel oma esitusega vastama pidid – “Mis on minu (Gaia) maailmavaade?”, “Mis on aasta jooksul muutunud?” ja “Mis on minu projektist saanud?”. Ootuspäraselt väljendati loomingulisel viisil ennekõike enda mõtteid ja kogemusi möödunud õpiaastast, mis nüüdseks selgema vormi ja suuna võtnud ning mida teised ringis olijad vahetult tagasi peegeldada said.

14484763_10154475603574870_8221783118886728276_n

Mida olulist aasta õpetas ja muutis, kuidas “minast” sai “meie”

Justkui mantrana jäid korduvalt kõlama mitmed aasta jooksul Gaia akadeemikute poolt omandatud tarkuseterad, nimelt oluline on – küsida eneselt igal sammul küsimust miks?, küsida kas üks või teine tegevus toetab elu?, oskus näha seoseid ja seotust meid ümbritsevaga. Akadeemikute sõnul õpiti sel aastal oluliselt rohkem kuulama, nägema ja ühes hingama. Tekkis suurem tervikliku tunnetus ja ühtekuuluvuse tunne, jõuti iseendale ja loodusele lähemale ning kogeti ringis tegutsemise jõudu. Oma igapäevastesse tegevustesse ja suhetesse toodi sisse hoolimise vaatenurk. Eredamad hetked ja suuremad läbimurded seostusid paljudel märksõnadega nagu permakultuur, shamaanirännakud, forumi meetod, draakoniunistamine, tants ja puudutused. Vahepaladeks pillimäng ja trummipõrinad, sai kuulda ka paljudest põnevatest isiklikest projektidest, mida algselt paberile visandatud ideest on aasta jooksul edasi arendatud ja kus õpitud teadmised tulevikus rakendust leiavad. Seda alates keskkonnasõbralike miniökomajade tootmisest, permakultuuri viljelevatest majapidamistest, Gaia haridusele tuginevast kogukonna koolist, mobiilse biosöe põleti ehitusest kuni terviklikku mõtteviisi ja elulaadi tutvustavate loengute sarja loomiseni välja.

14440706_10154475623889870_3032814600367258765_nTunnistused käes, kuhu edasi

Uutele alustele loodud koostöö ja ühistegevus on maailmas järjest rohkem levimas ja kanda kinnitamas ning nüüd kus terve aasta vältel on Gaia Akadeemias uutmoodi elamiseks vajalikke teadmisi ja praktilisi oskusi talletatud, alles läheb põnevaks. Sest nagu öeldakse, siis iga leidmine annab väljakutse uueks otsimiseks. Ja paistab, et ka otsingud jätkuvad justnimelt koostöös, sest suur osa eelmisel aastal kokku tulnud pioneeride seltskonnast plaanib Gaia Akadeemia tervikliku elu aluste jätkukursusega ühiselt edasi minna. Igatahes palju edu ja tuult tiibadesse Gaia akadeemikutele!

 

Piltide autor: Indrek Laanetu

Comments are closed.