Eestit külastas Gaia hariduse ja säästva arengu eestkõneleja May East

Suve lõpus toimus Eestis Gaia hariduse strateegia nädal “The World We Want”, mille raames külastas Eestit oma meeskonnaga pikaajaline Gaia hariduse eestkõneleja, koolitaja, praktik ja ökoaktivist May East Šotimaalt, kes kinnitas, et tal on väga hea meel näha siinset tugevat järjepidevust säästva arengu hariduse edendamisel Gaia koolide, Gaia Akadeemia ja Tallinna Ülikooli näol. Külaskäigu eesmärk oli eelkõige tulla tunnustama Gaia hariduse edendamisel siin juba toimuvat, mis on välja kasvanud terve põlvkonna suurepärastest haridusinimestest, disainerites, mõtlejatest, akedeemikutest ja praktikutest.

May East koos oma meeskonnaga Tallinna Ülikoolis, pildistas: Piret Räni

“Oleme mitteametlikult koostööd teinud juba mõnda aega ning nüüd oli aeg see ametlikuks teha, kuid mitte sooviga tuua siia mingit jäikust ja reegleid” sõnas May, et eelkõige tuldi Eestisse selleks, et tunnustada ja väljendada tänulikkust suurepärase tehtud töö eest ning vaadata, kuidas koostööd veel paremaks teha ja teineteiselt õppida saaks. “Ma usun, et see on Gaia hariduse jaoks ajalooline hetk, tervikuna oleme me ju üks panustaja maailma säästva arengu hariduse areenil, olles teinud pikki aastaid koostööd ÜRO-ga (partnerid aastast 1992), osalenud haridusvaldkonna tööriistade ja programmide viimistlemises, katsetanud ja avastanud uuenduslikke mudeleid.” May East’ile avaldas muljet, et siinne Gaia haridus on järjepidev ja elukestev – on olemas Gaia koolid lastele, Gaia Akadeemia täiskasvanutele ja Tallinna Ülikooli loodusteaduste ja jätkusuutliku arengu akadeemiline suund, mis annab lootust, et järgneva kahekümne aasta jooksul võib Eesti suuruses riigis näha tervet põlvkonda uutmoodi mõtlejaid ja praktikuid, kes pühendavad ennast süsteemide taastamisele ja uuendamisele.

Tallinna Ülikooli ja Gaia Education sihtasutuse vahelise koostöölepingu sõlmimine, pildistas: Piret Räni

Tallinna Ülikooli ja Gaia haridust arendava ja korraldava organisatsiooni Gaia Education vahel sõlmiti ka ametlik koostööleping, et tõhustada juba praegu toimivat jätkusuutliku arengu alast koostööd ja mis viib mõnede Tallinna Ülikooli õppekavade tunnustamiseni Gaia Education’i poolt ning ülikoolis juba toimuv Gaia hariduse uurimine annab omakorda sisendit koostööpartnerile. Tulevikus saavad Integreeritud loodusteaduste õppekava läbinud tudengid esimestena maailmas ülemaailmselt tunnustatud Gaia hariduse sertifikaadi. Tallinna Ülikool on üks vähestest kogu maailmas, mis on oma õppekavasse põiminud Gaia hariduse säästva arengu väärtuseid, eesmärgiga toetada ühiskonna jätkusuutlikkust ehk leida võimalusi, mis rahuldavad praeguse põlvkonna vajadusi ja püüdlusi, seadmata ohtu tulevaste põlvkondade samasuguseid huve.

May East’i sõnade kohaselt “Oleme me tegemas suurt pööret selles, kuidas me säästvast arengust mõtleme ning liikumas seniselt (juba mittetoimivate) süsteemide säilitamise eesmärgilt üle uuele tasandile ja eesmärgile – uuendada ja taastada süsteeme.”

 

*Eestis tutvustati Gaia haridust esmakordselt 2008.aastal ning 2011. aastal läbis esimene seltskond eestlasi intensiivse EDE ehk Ecovillage Design Education kursuse, mis omakorda andis tõuke esimese Gaia kooli ja Mõisamaal tegutseva ökokogukonna Väike Jalajälg loomiseks. Täna saavad EDE sertifikaadi kõik Gaia Akadeemia aastase Tervikliku Eluviisi Aluste (TEA) kursuse läbinud.

Loe lähemalt May mõtteid Eesti väljavaadetest Gaia hariduse juurutamisel, tuleviku haridusest, aktivismist ja tema teekonnast säästva arengu teemadeni SIIT: 

Menüü